Ligita Jakučionytė

Ačiū, kad pasakei

Pamenate, kaip mokykloje sakydavome: „Noriu su tavim draugauti“ arba „Viskas! Nebedraugauju!” ir kaip tai buvo svarbu? Pamenate, kaip norėdavome sužinoti: „ką tu apie mane galvoji?“.

 

Skaitydami šią knygelę ir mokydamiesi grįžtamojo ryšio kartu su vaikais galime grįžti į tuos laikus, kai dar nebuvome prisistatę gynybinių sienų ir susikūrę nuostatų, kai buvome atviresni ir svarbiausia smalsūs.

 

Vaikiškas smalsumas, nuoširdumas, laisvumas gali būti įrankis padedantis mums atrasti savo „akląsias vietas“ ir sužinoti, kaip mus mato kiti žmonės.

 

Daug metų mokau suaugusius žmones teikti ir priimti grįžtamąjį ryšį, kol galiausiai supratau, kad mokytis reikėtų pradėti vaikystėje. Ši knyga puikiai tiks suaugusiems, norintiems mokyti vaikus arba mokytis kartu su jais.

 

(Šią knygą rasite Vagos e-knygyne:  https://vaga.lt/aciu-kad-pasakei)

 

Grįžtamasis ryšys gali pradžiuginti ar nuliūdinti, supykdyti ar paskatinti, gali ir sukrėsti. Kartais išgirdę jį liekame stovėti lyg be žado. Dažniausiai taip atsitinka tada, kai informacija ateina iš „aklosios zonos“ – vietos, kuri yra puikiai matoma kitiems, bet nematoma mums.

Labiausiai skaudina, kai mūsų nesupranta, sako netiesą, kritikuoja ar neįsigilina į situaciją. Patyrus tokio grįžtamojo ryšio poveikį nesinori jo pakartoti, todėl pasirenkame nieko neklausti ir pasitikėti tik savimi.

 

Kartais geriausių ketinimų ir noro padėti vedami pasakome kam nors savo pastebėjimus, o grąžos gauname: „į save pasižiūrėk!“  Tikiu, kad esate tai patyrę, o gal ir ne kartą.

Jei išgirdę pastabas žmonės ginasi, supyksta, užsisklendžia, įsižeidžia, o kartais net keršija, tai ar verta dalintis grįžtamuoju ryšiu?

 

Atsakysiu nuoširdžiai: verta. Ir net labai verta.

 

Kad ir koks būtų grįžtamasis ryšys – jis mus jungia. Jis mums padeda tapti tuo, kuo esame.

Jei vaikas išauga tarp gyvūnų (tokių istorijų esama), jis išmoksta gyvūnų elgesio. Radus ir išgelbėjus tokį vaiką retai kuriam pavyksta prisitaikyti prie žmonių bendruomenės.

 

Taigi visi tie erzinantys  galima/negalima, teisinga/neteisinga, taip daryk/taip nedaryk – padaro mums žmonėmis. Padėkokime visiems už suteikiamą grįžtamąjį ryšį – koks jis bebūtų!

 

Kviečiu skaityti ir mokytis kartu su vaikais. Pieškime, spalvinkime, rašykime kartu. Ši knygutė – tai jaudinanti kelionė į savęs pažinimą ir nuoširdžius tarpusavio santykius. Jei keisime santykius savo namuose, keisime ir visur kitur. Tuomet pasaulis aplink mus taip pat ims keistis. Į gera.

Savo mintimis ir įžvalgomis kviečiu pasidalinti „Facebook“ grupėje „Ačiū, kad pasakei“.