Ligita Jakučionytė

Ačiū, kad pasakei 2

Rašydama ir gilindamasi į grįžtamojo ryšio temą netikėtai radau atsakymą į klausimą: „Kaip mylėti save?“

Manau, daugelis esame gavę  patarimą: „Labiau mylėk save!“ Ir vis dėlto niekas aiškiai nepasako, kaip tai daryti.

O dar svarbiau – kodėl? Ir kas bus paskui?

 

Nuoširdžiai stengiausi kasryt žiūrėti į veidrodį ir kartoti: „Aš nuostabi“, bet nepavyko. Juokas ima, ir tiek!

Nepavyko ir bandymas tenkinti vien savo poreikius: skirti daugiau laiko sau, rūpintis savimi. Atvirkščiai – slėgdavo kaltė ir gėda, o kartais užplūsdavo nuobodulys ir beprasmybės jausmas.

 

Taigi mečiau nevykusius bandymus „mylėti save“ ir ėmiausi to, kas man iš ties patinka: mokiau ir mokiausi priimti bei suteikti grįžtamąjį ryšį.

Ir pamažu supratau, kad norint mylėti save nereikia be perstojo savęs girti. Nereikia atsiskirti nuo kitų ir rūpintis tik savimi!

Norint save mylėti, reikia save pažinti, domėtis savimi, gilintis į savo santykius su kitais, suprasti, kokią įtaką jiems darome, ar leidžiame jiems daryti įtaką mums.

Mylėti kitus – tai klausytis ir girdėti, ką jie sako, stengtis suprasti. Suvokti, kaip kitų žmonių jausmus ir poelgius nulemia jų gyvenimo patirtis bei poreikiai.

 

 

(Šią knygą rasite Vagos e-knygyne:  https://vaga.lt/aciu-kad-pasakei-2 )

 

Visą, ką patyriau, supratau ir išmokau, sudėjau į dvi knygeles, kurias abi pavadinau „Ačiū, kad pasakei“. Viena skirta vaikams, kita – suaugusiesiems.

Tikriausiai ir jūs mokėtės ir bandėte suteikti grįžtamąjį ryšį, tačiau kartais geri norai nueidavo niekais – jūsų nesuprasdavo, o gal ir neteisingai apkaltindavo. Užuot padėkoję, imdavo skųstis, ieškoti jūsų pačių trūkumų ar net keršyti. Tačiau nesvarbu, kas buvo praeityje – pabandykime dar kartą. Pasitelkime vaikišką smalsumą, lengvumą ir humorą.

 

Labai tikiuosi, kad mokydamiesi grįžtamojo ryšio geriau pažinsime save ir atrasime tikruosius motyvus, skatinančius išsakyti savo nuomonę ar nutylėti.

Labai tikiuosi, kad patikėsime, jog grįžtamasis ryšys – tiek geras, tiek blogas – yra dovana, ir mokėsime jį priimti bei suteikti kitiems.

DOMĖTIS, KLAUSTI, KLAUSYTIS, GIRDĖTI, SUPRASTI – tai patys svarbiausi žodžiai mokantis grįžtamojo ryšio. Šie veiksmažodžiai nurodo, ką reikėtų daryti, jei norime mylėti save ir kitus.

Savo įžvalgomis ir atsiliepimais kviečiu pasidalinti „Facebook“ grupėje „Ačiū, kad pasakei“. Mielai lauksiu ir jūsų klausimų!