Adam Kahane

Bendradarbiauti su priešu

Perskaičiau šią knygą ieškodama atsakymo, kaip dirbti komandoje, kurioje vienas kitu nepasitiki. Labai norėjau rasti atsakymą. Ir radau.

 

Ar teko girdėti sakant „aš neturiu pasirinkimo“?

 

Spėju, kad teko, ir, turbūt, ne vieną kartą. Šioje knygoje radau labai paprastą schemą, kuri aiškiai parodė, kad net kai galvojame, kad neturime pasirinkimo, jis visgi yra.

 

Paprastas klausimas „ar galiu pakeisti situaciją?“ turi du atsakymus Taip ir Ne.

 

Kas toliau?

 

Ištversiu/neištversiu. Prisitaikysiu/pasitrauksiu. Galiu ką nors pakeisti/negaliu. Ar galiu priversti/ar negaliu. Bendradarbiausiu /nebendradarbiausiu. Vienas/ kartu. Vien išnagrinėjus šią paprastą schemą darosi aiškiau, ką daryti.

Dialogas tarp Kolumbijos revoliucinės armijos lyderio ir politiko: ``Ar išties tikitės, kad sėsiu drauge su tuo vyru, kuris penkis kartus mane mėgino nužudyti?``. ``Kaip tik dėl to, kad jis nemėgintų to padaryti šeštą kartą, aš ir kviečiu jus susėsti ir kalbėtis``.

JAV prezidento rinkimų kampanija, kruvini protestai Bankoke, pilietinis karas Kolumbijoje, ligoninės darbo perorganizavimas, tėvų santykiai su neatsakingai gyvenančiu sūnumi – tai autoriaus išgyventos situacijos, davusios medžiagos šiai knygai.

 

Užsirašiau keletą minčių:

Sunkumai prasideda nuo prielaidos, kad tėra vienas teisingas atsakymas.

Rūpesčių pridaro, ne tai, ko nežinote, o jūsų įsitikinimas, kad taip tikrai nėra.

Žmonės vengia ne keistis, o būti keičiami.

Kartais nustojus stengtis valdyti situaciją, komanda pradeda judėti į priekį.

Žmonės randa savo kelią, ne dėl to kad turi planą, o dėl to, kad ima veikti.

 

Ką dar rasite šioje knygoje?

Visą skyrių skirtą klausymuisi. (Nuostabu! Man tai buvo patvirtinimas, kad mokydama žmones klausytis einu teisingu keliu.) Praktinius pratimus, kaip mokytis bendradarbiauti. Kaip priimti konfliktą. Kaip naudoti kūrybiškumą. Kaip išlaikyti pusiausvyrą.

 

Jei jums reikia pagalbos dirbant su žmonėmis, kuriais nepasitikite, kurie jums nepatinka, erzina, visuomet turi kitokią nuomonę – paskaitykite. Lengva nebus, tačiau atsakymą turėtumėte rasti.

 

Žmonės, kuriuos jūs laikote priešais,- sako autorius,- gali netikėtai jums padėti. Eikite prie kitų žmonių, o ne nuo jų. Daugiausia išmoksite situacijose, kurios pačios sunkiausios. Jūsų priešai gali būti geriausi jūsų mokytojai.

Sėkmės.