M. Syed

Juodosios dėžės metodas

Pasakojimą apie klaidų kultūrą autorius pradeda nagrinėdamas  dvi didžiules organizacijas JAV – aviacijos ir sveikatos apsaugos. Tikriausiai todėl, kad jose dirbančių žmonių klaida labai dažnai reiškia mirtį.

 

Pasirodo, kad šios organizacijos turi visiškai skirtingą klaidų kultūrą. Jei kažkas atsitinka ir lėktuvas nukrenta – „juodosios dėžės“ turinį  nepaprastai kruopščiai išnagrinėja visa tyrėjų komanda, rezultatai ir išvados  viešinami spaudoje. Ir koks rezultatas? Aviacija yra pats saugiausias keliavimo būdas pasaulyje.

 

Aviacijoje, jei apie savo klaidą praneši pats, esi paskatinamas. Lakūnai apmokomi, kaip, esant reikalui, paprieštarauti autoritetui. Ar žinote, kad tai labai sunku? Mano draugė dirba sesele ligoninėje Vokietijoje. Kai jos paklausiau, ar gali seselė pasakyti savo nuomonę chirurgui, ji tik ranka numojo. O juk seselės rūpinasi ligoniu visą mielą  dieną ir kartais pastebi tai, ko nemato chirurgas…

 

Sveikatos apsaugos sistemoje pripažinti klaidą – tai menkinti savo autoritetą. Rezultatas? Dėl klaidų, kurių buvo galima išvengti, miršta tiek žmonių, lyg vienas Boeing lėktuvas per dieną nukristų…

Autorius, bent mane, tikrai įtikino, kaip blogai yra slėpti klaidas ir kaip gerai yra iš jų mokytis.

Čia paskaitysite ir apie skandalingą Lysenkos metodą ir didžiausią žmonijos istorijoje badą Kinijoje, apie JAV teisinės sistemos klaidas ir apie tai, kaip treniruodavosi Deividas Bechamas.

 

Rasite atsakymą į klausimą, kodėl vieni žmonės pasimoko iš savo klaidų, o kiti – ne. Sužinosite apie neteisingus įsitikinimus, „etikečių klijavimą“, melavimą sau. Jei panorėsite, galėsite panaudoti tai augimo kultūros kūrimui – savo darbe, savo šeimoje, savyje..

 

Iš ties “Juodoji dėžė“, paslėpta lėktuvo uodegoje, yra ryškios oranžinės spalvos. Juodąja vadinama dėl to, kad joje sukaupta informacija nežinoma.    Kol nežinoma – juoda, o kai žinoma – be galo naudinga!